41% українців підтримує надання російській мові статусу державної, 51% – ні, ще 8% – не визначилися. Про це свідчать дані опитування групи "Рейтинг".

При цьому, за даними "Рейтингу", протягом останніх двох років кількість супротивників і прихильників двомовності майже однакова. Однак у 2012 році рівень підтримки надання російській мові статусу державної різко зменшився, особливо протягом другої половини 2012 року. Якщо говорити про більш довгу динаміку, то з 2009-2010 років рівень підтримки ініціативи зменшився з 52-54% до 41%, зате кількість противників зросла з 40-41% до 51%.

Серед найбільших прихильників двомовності жителі Донбасу (75%), Півдня (72%) та Сходу (53%). Водночас майже 70% жителів Центральної і Північної України і майже 90% Західній – не підтримують ініціативу. Надання російській мові статусу державної більше підтримує старше покоління, найменше – молодь, і більше в містах, ніж у селах.

Можна припустити, зазначають соціологи, що нещодавнє посилення на законодавчому рівні статусу російської мови на окремих територіях в цілому сприяло погіршенню ставлення до ідеї надання російській мові статусу державної в цілому в країні.

Згідно з результатами аналогічного дослідження, проведеного групою "Рейтинг" у липні 2012 року, майже 80% опитаних не мали протягом останнього року ніяких проблем з використанням рідної мови. На думку 37% опитаних більшого захисту на законодавчому рівні в Україні потребує українська мова, удвічі менше (18%) – вважають, що захисту більше потребує російська. Водночас34% вважають, що обидві мови достатньо захищені на законодавчому рівні.

Нагадаємо, що спікер Верховної Ради Володимир Рибак виступає за рівність прав російської та української мов і не виключає, що питання про статус російської буде винесено на референдум.