Комітет Верховної Ради з питань культури і духовності повернув законопроект "Про мови в Україні" його авторам, повідомив голова комітету народний депутат Володимир Яворівський. Нагадаємо, законопроект "Про мови в Україні" був зареєстрований у вересні народними депутатами Олександром Єфремовим (Партія регіонів), Петром Симоненко (Компартія) і Сергієм Гриневецьким (блок Литвина).

У документі, зокрема, вказується, що державною мовою в нашій країні є українська, проте зізнається українсько-російська двомовність і допускається функціонування російської мови практично в усіх сферах діяльності, включаючи діловодство та освіту, повідомляє КомерсантЪ .

За словами В.Яворівського, комітет звернувся до експертних установ, зокрема Києво-Могилянську академії, Інституту української мови і Міністерство юстиції. Їхні експерти дійшли до висновку, що законопроект не відповідає ст. 10 Конституції, оскільки порушує права представників інших національних меншин, за винятком росіян.

Згідно зі ст. 10 Конституції, українській мові, що є державною, гарантується всебічний розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя. При цьому держава забезпечує захист і розвиток мов національних меншин, в тому числі російської.

Законопроект, на думку експертів, також не відповідає духу Європейської хартії про регіональні мови або мови меншин, яка забезпечує захист тільки мов, що знаходяться на межі зникнення (за даними перепису населення 2001 року, російську мову вважають рідною 29,6% жителів України). "Комітет виконав свою функцію і вирішив повернути законопроект "Про мови в Україні" авторам без розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради ", – зазначив Володимир Яворівський.

Нагадаємо, законопроект "Про мови в України" зареєстрували у парламенті представники фракцій Партії регіонів, Компартії і Блоку Литвина. Опозиція виступає проти прийняття законопроекту, заявляючи, що це призведе до "знищення української мови".

Водночас, на Західній Україні депутати обласних рад звертаються з вимогою зняти з розгляду законопроект "Про мови в Україні". 21 вересня таке звернення прийняла Тернопільська обласна рада , 22 вересня – Івано-Франківська обласна рада , 14 вересня – Львівська обласна рада .