Про перепис в Криму Володимир Притула. Симферополь, 11 грудня 2001. До перепису в Криму особлива увага. Маже всі етнічні громади півострова висловлюють стурбованість тим, що його підсумки можуть бути необ’єктивними.

І підстави для цього є. За кілька днів до початку перепису частина місцевих газет розпочала справжню пропогандистську кампанію. Кримська преса відверто рекомендувала кримчанам записуватися росіянами і заявляти про абсолютне незнання української мови. Найактивнішою тут була “Кримская правда”. На думку її авторів, перепис в Україні проводиться з однією метою – довести, що кількість українців збільшилася.

Водночас, в інтерв’ю цій газеті народний депутат України від Харківщини Володимир Алексєєв переконував кримчан, що росіянином в Україні бути вигідніше і престижніше. Як приклад він наводить свою доньку-українку, якій він рекомендує записатися росіянкою. Подібна агітація ведеться на шпальтах частини кримських газет і під час проведення перепису.

Тим часом регіональні організації Товариства “Просвіта” та Українського народного Руху повідомляють про багаточисельні факти грубих порушень Конституції України під час перепису населення в Криму. Зокрема, переписувачі ігнорують вимоги громадян про внесення інформації про них українською мовою, намагаються переконати кримчан, що в Криму не може бути рідною мовою українська.

У Феодосії посадові особи, які контролюють перебіг перепису звинуватили місцевого мешканця Григорія Хижняка у протидії проведенню цього державного заходу лише тому, що той домагався забезпечення його конституційного права щодо використання української мови. У Керчі Людмила Григор’єва змогла тільки зі скандалом довести до переписувача те, що її рідна мова – українська. У Симферополі більшість переписувачів не володіють державною мовою. Коли голова кримського відділення УНР Олег Фомушкін відповів на запитання про день народження “16 вересня” переписувач Галина Криночкіна записала російською мовою “16 апреля”.

У Красногвардійському з Володимиром Паламарем не погодилися, що його рідна мова українська і зауважили, що неможна записувати російську мову в графу “іноземна”. За даними красногвардійської “Просвіти”, переписувачі переважно не користуються офіційними анкетами. Вони записують дані у зошити, а про те, що переписується у анкети – красногвардійцям невідомо. Марно голова Красногвардійської районної організації Українського Народного Руху Анатолій Чіпак намагався виправити ситуацію. Коли він звернувся до місцевого управління статистики зі скаргою, посадовці відмовилися навіть назвати свої прізвища. Пан Фомушкін переконаний, що районний відділ статистики взагалі зірвав перепис населення у Красногвардійському районі. За його словами, таких фактів – десятки. Це ж стверджують і кримськотатарські організації.

Водночас кримська “Просвіта” повідомляє, що всім її активістам, які володіють українською мовою і зголосилися стати переписувачами, місцева влада відмовила. Голова Всекримського товариства “Просвіта” Сергій Савченко каже, що за умов ворожого ставлення місцевої влади до української мови вже зараз слід заявити про недовіру результатам перепису в Криму.