Проект закону «Про мови в Україні», зареєстрований у ВР 7 вересня депутатами О. Єфремовим, С. Гриневецьким і П. Симоненком, містить очевидне підтасування фактів, заявила в статті для «Дзеркала тижня» доктор філологічних наук, професор Києво-Могилянської авадеміі Лариса Масенко. На думку лінгвіста, влада веде політику денаціоналізації українського населення.

«У статті 7 законопроекту заявлено: «В Україні відповідно до Конституції України гарантується вільний розвиток, використання і захист російської мови з урахуванням того, що російська мова є рідною або такою, якою повсякденно користується більшість громадян України». Наведена статистика не відповідає дійсності, — повідомляє Голос.ua.

Згідно з результатами перепису 2001 року, українську мову вважали рідною 67,5% населення України, російську — 29,6%, другий — 2,9% », — експерт підкреслює.

Водночас Лариса Масенко критикує і спроби авторів законопроекту спертися на норми Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.

«Найбільшим цинізмом із боку депутатів-регіоналів і комуністів є те, що для збереження панівних позицій російської мови в Україні вони використовують документ Євросоюзу, призначений для захисту міноритарних мов від поглинання їх мажоритарними», — Масенко підкреслює.

На думку експерта, влада намагається реалізувати в країні сценарій денаціоналізації населення, аналогічний реалізованому в Білорусі.

«У Білорусі ж впровадження російської як другої державної уможливив високий

рівень мовно-культурної асиміляції білорусів, що сприяло приходу до влади проросійської еліти. Нині білоруський сценарій розіграно в Україні, і орієнтована на Росію влада поспішає повернути радянську практику асиміляції українців із тим, щоб зробити процес денаціоналізації населення незворотним », — упевнена Масенко.

Нагадаємо, 7 вересня у Верховній раді був зареєстрований закон "Про мови в Україні", в якому пропонується закріпити за українською мовою статус державної, а російській надати вільне функціонування в усіх сферах діяльності.