Ненасильницька українізація без ненависті до російської
Ненасильницька українізація без ненависті до російської

Що ще можна зробити для популяризації мови української, окрім агресії до мови російської. Киянин Сергій Кошман на своїй сторінці у Фейсбуці запропонував по пунктах своє бачення вирішення мовного питання в Україні.

1. Те, що досі немає стандартів і тестів на знання української мови – це найбільша ганьба! Наприклад, що заважає зробити Test of Ukrainian as a Foreing Language (TOUFL) вже в цьому році? Путін? Чи російськомовні громадяни України? Що заважало зробити цей тест останні двадцять з гаком років незалежності?

2. Окрема тема, це, наприклад, вимога до державних службовців володіти державною мовою. Як це оцінюється зараз? Бажано окремий інструмент… Послухайте що вони кажуть і як. Мені, не великому лінгвісту, слухати це соромно. Разом з тим, треба діяти в різний спосіб, в тому числі додатково мотивуючи високий рівень володіння мови в очах громадськості. Чому не зробити премію на найкраще володіння української мови в різних категоріях: Онлайн/оффлайн, військові/міністри… Загал вирішує, окрема подія в кінці року, замість новорічного концерту Кіркорова, наприклад.

3. Ще одна цікава щорічна подія спрямована на популяризацію нових слів і виразів – топ 10 нових українських слів минулого року. Голосування, визначення хто перший використав, нагородження, окремий сайт. (Таке є в деяких країнах). Наприклад, слово «вхурделити» тощо.

4. Треба створювати додаткові фонди та премії для популяризації новітньої української нон-фікшн книги. Бажано постійно бачити як автори конкурують за нову якість популяризації фундаментальної науки в Україні, хто створив найкращий продукт тощо.

5. Українська мова повинна бути мовою майбутнього, нових сенсів та уявлень. Тому, обов’язково потрібна підтримка української наукової фантастики, відповідних фестивалів та форумів.

6. Словники. Багато і різних. З/на українську: кхмерська, німецька, кримськотатарська, угорська, саамська, малайська, суахілі тощо. Це величезний і стратегічний напрямок.

7. Практична пропозиція. Чому не зробити відкритий безкоштовний доступ до найкращого тлумачного словника української мови на всіх основних платформах: App Store, Android тощо. Плюс, додаткові бонуси типу англ-укр-англ. Щоб кожний школяр міг завантажити якісний словник на будь-якому пристрої. Невже державі це не цікаво і це багато коштує? Наскільки я розумію, це коштує набагато дешевше ніж один постріл ПЗРК…

8. UPD: Мультики, мультики, мультики...

9. Якісні підручники «Ukrainian for Foreigners» та «Украинский язык для русскоязычных» з дисками, та онлайн ресурсами.

10. Кіно, комп'ютерні ігри, комікси, пісні... та багато іншого...

P.S. Хто готовий долучитися до 7. – пишіть! Будемо робити.

P.P.S. Державні, якісні, постійно діючі курси української мови по всій країні – це окрема велика історія.

Менше ніж за добу пост набрав близько 500 «лайків» та був повторно поширений майже 300 користувачами.