Сьогодні зрозуміло остаточно, що українська мова занепадає. Це не культурний процес, а цілком політичний, навіть соціально-економічний. Складно розмовляти українською, якщо тебе звільняють з роботи та називають "бєндєрою" (Донецьк).

Звичайно, у побуті важко помітити деградацію нашої мови, бо головне добре попоїсти та виспатися, але забуваємо, що наші діти та внуки не зможуть їсти те, що ми не доїли.

Стільки вже полеміки навколо мовного питання, що хочеться покласти цьому край, написати ту статтю, де були б висвітлені обидві позиції та знайдено компроміс. Я намагаюся запропонувати вам саме таку роботу.

Аргументи прихильників російської мови базуються на кількох "китах". По-перше, у нас спільна історія і культури наші схожі та й сусіди ми, по-друге, російська мова одна з найбагатших і найбільш вживаних у світі, по-третє, можна бути патріотом України, розмовляючи на будь-якій мові. Проти таких поглядів важко щось протиставити, бо всі вони засновані на здоровому глузді. Але варто також розглянути і позицію любителів української мови.

В першу чергу вони назвуть вам десятки видатних українських письменників (слово Тараса Шевченка справді є найбільш довершеним у світі), скажуть, що Росія навмисно нав'язує свою мову. Також вони обов'язково згадають те, що ми живемо в УКРАЇНСЬКІЙ державі, суверенітет якої виборювався тисячі років УКРАЇНЦЯМИ. Думаю, ці факти цілком зрозумілі та достовірні, саме тому ставити їхню правдивість під сумнів не варто.

То де ж компроміс??? Я пропоную його у такій формі: українська мова залишається єдиною державною, яку повинні знати ВСІ громадяни України, але використання російської є цілком вільним на всій території нашої держави у побуті, тобто відносинах між людьми. Як не дивно, але Західна Україна уже готова до цього, бо розмовляє по-українськи і прекрасно російську розуміє, а от на Сході з цим проблеми. Ціла кіпа чиновників не хочуть вчити мови, порушуючи Конституцію, проте їх не дуже це і хвилює.

Саме тому у нас і конфлікт, бо не вміємо дотримуватися правил хорошого тону. І все ж моя порада тим, хто вважає себе за національністю українцями, – вивчіть нарешті мову. Неприємно, коли ти можеш спокійно перейти на російську, а твій співрозмовник ламає слова, як сірники. Це вже неповага.

Пам'ятаймо, що Росія й досі не змирилася з нашою незалежністю, тому мова виступає одним з ключових аспектів становлення на міжнарожній арені.