Хоча сам інсульт протікає швидко, повернення пацієнта до нормальної життєдіяльності після нього — завдання не з легких і потребує часу, інколи навіть років. Тут ключ до успіху – час. Лікування таких випадків залежить від ступеня неврологічного дефіциту і є багатоетапним процесом.
Щоб цей дефіцит був мінімальним, пацієнт із симптомами інсульту має якнайшвидше потрапити в інсультне відділення та отримати там адекватне лікування. Якщо ця умова не виконується, шанси пацієнта повернутися до форми до інсульту менші. У цьому випадку дефіцит буде глибшим, і проблеми пацієнта будуть не тільки довгостроковими, але можуть навіть поглиблюватися з часом.
Ще однією й необхідною умовою для відновлення працездатності є реабілітація після інсульту інфаркту. Ми починаємо протягом 48 годин після захворювання, тобто одразу після стабілізації загального стану пацієнта. Скільки це триватиме і яка підтримка буде потрібна хворому, залежить від його стану. Безумовно, ця реабілітація триває весь час перебування пацієнта в інсультному відділенні.
Рання реабілітація в інсультних відділеннях
Лише невелика група людей після інсульту не кваліфікована для т. зв. інтенсивної реабілітації, а замість цього направляють на подальший догляд, наприклад, в закладах догляду та лікування. Це стосується пацієнтів, у яких сумнівний прогноз щодо подальшої самостійності. Мова йде про пацієнтів похилого віку, тих, хто переніс інсульт, інвалідів та інші хронічні захворювання. Набагато більша популяція пацієнтів після інсульту — це люди, які залишаються з меншим або більшим дефіцитом і мають право на реабілітацію.
Якщо ми маємо справу з невеликим дефіцитом, ми можемо запропонувати амбулаторні послуги. Якщо це парез, у нас, як правило, немає особливих проблем з допомогою. Однак, якщо домінуючою проблемою є порушення мови, порушення розуміння, порушення артикуляції, то треба визнати, що проблема більша та потрібна доглядальниця на дому.
Поетапна реабілітація
Для багатьох людей реабілітація може бути пов’язана з ортопедією. Як це виглядає після інсульту?
Коли ми говоримо про комплексну допомогу, то маємо на увазі як фізичну реабілітацію, тобто класичну лікувальну гімнастику, яка буде спрямована на повернення основних рухових функцій, так і ерготерапію. Остання спрямована на навчання та закріплення вивчених рухових дій, використання їх у повсякденній діяльності, наприклад одяганні, пранні чи приготуванні їжі.
Це дозволяє пацієнтам бути незалежними, навіть якщо після інсульту залишається деякий дефіцит, наприклад, у вигляді парезу. За посиланням доступна робота по догляду за літніми людьми у Львові.