Виразковий коліт (лат. ulcerative colitis) - запальний процес, що вражає слизову та підслизову оболонку заднього проходу або товстого кишківника. Захворювання відноситься до т. зв. неспецифічні запальні захворювання кишківника.
Зазвичай це хронічне захворювання, і його перші симптоми з’являються у віці від 15 до 25 років. Які саме причини і симптоми виразкового коліту і як лікувати це захворювання? Читайте тут: https://privit.com.ua/nespetsyfichnyi-vyrazkovyi-kolit/
Виразковий коліт - причини
На жаль, точна причина виразкового коліту невідома. Його слід шукати серед багатьох факторів, зокрема: як от:
- генетичні та конституційні умови,
- психічна нестійкість,
- стресові подразники,
- порушення вегетативної регуляції,
- алергічні та імунологічні реакції,
- бактеріальні інфекції.
Виразковий коліт відносять до хронічних захворювань, які найчастіше протікають у формі гострих загострень, розділених періодами ремісії. Причини подальших рецидивів невідомі, але їх джерела слід шукати насамперед у стресі, зміні дієти, вживанні знеболюючих або харчових інфекціях. Початок захворювання і його рецидиви можуть мати різну інтенсивність симптомів - від легких до дуже важких. Які симптоми виразкового коліту?
Виразковий коліт - симптоми
Найпоширенішим симптомом виразкового коліту є діарея зі слизом і кров’ю в калі. Крім того, часто спостерігаються схваткоподібні болі в животі та відчуття позиви до дефекації, спричинені порушенням моторики шлунково-кишкового тракту. Ці симптоми пов’язані з повторюваними випорожненнями протягом дня. Стілець має характер сопіння, що означає, що він супроводжується раптовим виділенням певної кількості газів. Виразковий коліт також супроводжується відчуттям здуття живота і підвищеної напруги шкірних покривів, а також періодичним підвищенням температури або субфебрильною температурою.
Виразковий коліт - лікування
Лікування виразкового коліту базується на трьох стовпах: дієті, медикаментозному лікуванні та хірургічному втручанні.
Дієта – при виразковому коліті дієта відіграє дуже важливу роль. Під час загострення захворювання хворому призначають рідку або напіврідку дієту невеликими порціями 5-7 разів на день. Їжа не повинна містити молока і клітковини. Коли діарея вщухне, слід запровадити більш насичену енергією дієту з високим вмістом білка. Рекомендується зменшити кількість жирів, виключити жирні страви та сирі фрукти, овочі, гострі спеції та алкоголь.
Хірургічні втручання - необхідні при виникненні таких ускладнень, як перитоніт, розрив кишкової стінки, абсцеси, нориці та крововиливи. У разі виявлення недоліків їх слід доповнити відповідними внутрішньовенними крапельницями та гемотрансфузіями.
Медикаментозне лікування - лікування неспецифічного виразкового коліту більш ефективне при застосуванні пацієнтом препаратів, що купірують невротичні реакції. Основні препарати, які він приймає при цьому захворюванні - це месалазин або сульфасалазин і глюкокортикостероїди. У більш запущених випадках призначають імуносупресивні препарати, циклоспорин або такролімус, або біологічний препарат інфліксимаб. При відсутності ефекту від фармакологічного лікування необхідне хірургічне втручання, під час якого лікар резецирует весь товстий кишківник або його частину.